Jak poprawnie dobrać część do mojego samochodu?

 

Poniższe informacje skierowane są do osób mających wątpliwości, co do właściwego doboru części do swojego samochodu i mają na celu zminimalizować ryzyko niewłaściwego zakupu, co przy sprzedaży wysyłkowej wiąże się z zwrotami, kolejnymi opłatami za przesyłkę oraz znacznym wydłużeniem terminu dostawy poprawnej części.

Jak poprawnie dobrać część do mojego samochodu?

Jeśli to możliwe – odczytać ze starej uszkodzonej części jej numer katalogowy

Jak wygląda numer katalogowy i gdzie go szukać?

Numer katalogowy znajduje się prawie na wszystkich oryginalnych częściach. Nie ma on jednoznacznego miejsca, aby go znaleźć należy starą uszkodzona część dokładnie oczyścić.

Numer katalogowy marek: Skoda, Vw, Seat oraz Audi ma następujący format:

Przykładowy numer: 1J0615612D

Należy, więc szukać numeru o podobnym formacie jak powyżej, oczywiście cyfry i litery będą się różnić, natomiast należy przyjąć, że tak może on wyglądać, każdy zupełnie inny numer, który może się znajdować na części nie jest numerem katalogowym i w niczym nam nie pomoże ( mogą to być numery seryjne lub oznaczenia materiału z którego część jest wykonana). Należy również pamiętać że czasami producent wprowadza w danej części zmiany konstrukcyjne lub coś w niej ulepsza, wówczas zmienia się sama końcówka numeru, np. poprzez dodanie A, B, C itd. - wtedy najlepiej uzgodnić to ze sprzedawcą.

Jeśli nie mamy możliwości odczytania numeru katalogowego, należy kontaktować się drogą telefoniczna a najlepiej mailową, mając przygotowany numer nadwozia (numer vin) – numer ten jest w każdym dowodzie rejestracyjnym, jest też często wybijany na ścianach grodziowych pod maska silnika lub w okienkach w przedniej szybie. Pamiętajmy przy tym, że numer nadwozia powinien mieć 17 pozycji literowo-cyfrowych.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia kilku przykładowych części wraz z zaznaczonym numerem katalogowym (czerwona strzałka).

Mając nadzieję, że informacje te będą pomocne, życzymy udanych zakupów!