Nawigacje

 

Rynek systemów nawigacyjnych jest bardzo szeroki, ceny nawigacji nie są już tak wygórowane jak kilka lat temu. Jak więc dokonać właściwego zakupu, tak aby nasza nawigacja nie stała się niedługo bezużyteczna zabawką?

 

Mapa

Musimy zwrócić uwagę na to, jakiej szczegółowości jest mapa oraz czy zawiera ona takie miejscowości lub państwa, które nas interesują. Zawsze należy też wypytać sprzedawcę o możliwość i cenę przyszłych aktualizacji.

W okresie, gdy budowane są ciągle nowe odcinki dróg i autostrad, nawigacja z mapą bez możliwości aktualizacji zacznie nasz szybko irytować, kiedy zamiast po drodze będziemy poruszać się po polu. Ważne jest, aby aktualizacje były stosunkowo niedrogie oraz łatwo dostępne.

Lepiej jest, jeżeli mamy możliwość ściągnięcia ich za opłatą przez Internet i wgranie do urządzenia niż wysyłanie całego urządzenia do serwisu celem aktualizacji. Tak jest szybciej i nie musimy ponosić dodatkowych kosztów. Równie wygodnym rozwiązaniem jest aktualizacja mapy przez sprzedawcę w sklepie, w którym dokonaliśmy zakupu.

 

Urządzenie

Urządzenie nawigacyjne powinno być proste w obsłudze, tak, aby nie absorbowało nazbyt naszej uwagi podczas podróży oraz pracowało szybko i sprawnie.

Najlepiej jest jeżeli posiada możliwość współpracy z wieloma mapami a nie tylko z jedną, w którą jest wyposażone, gdyż w przypadku jeśli producent tej mapy w którą jest wyposażone fabrycznie zaniechałby aktualizacji lub pogorszył jej jakość, będziemy mieli nadal możliwość używania urządzenia z inną, lepszą mapą.

Co do dodatkowych funkcji urządzenia nawigacyjnego, takich jak przeglądarka do zdjęć czy odtwarzacze muzyki nie będziemy się rozpisywać gdyż nie o to chodzi w dobrej nawigacji. Niektóre firmy oferują też nawigacje z kamerą, gdzie nawigowanie jest nałożone na rzeczywisty obraz z kamery.

 

Nawigacja przenośna czy radio nawigacja?

Jedna i druga ma swoje zalety i wady. Niewątpliwą zaleta nawigacji przenośnej jest jej uniwersalność, możemy jej używać w wielu samochodach a także zabierać na wycieczki piesze czy rowerowe. Radionawigacja natomiast nie zajmuje nam dodatkowego miejsca w samochodzie i zazwyczaj posiada większe wyświetlacze.