Mazda "i-ELOOP" - pierwszy na świecie, oparty na kondensatorze, układ hamulcowy odzyskujący energię dla samochodów osobowych. Mazda Motor Corporation skonstruowała pierwszy na świecie układ hamulcowy odzyskujący energię, przeznaczony dla samochodów osobowych, w którym zastosowano kondensator. Ten przełomowy system, nazwany przez Mazdę "i-ELOOP", pojawi się w samochodach Mazdy w 2012 r.

W warunkach jazdy w ruchu drogowym, obfitującej w częste przyspieszenia i hamowania, "i-ELOOP" zmniejsza zużycie paliwa o ok. 10 %.

Układy hamulcowe odzyskujące energię, jako technologie oszczędzania paliwa, stają się coraz popularniejsze. Używają silnika elektrycznego lub alternatora do wytwarzania prądu elektrycznego gdy samochód zwalnia, by w ten sposób nie dopuścić do straty części energii kinetycznej pojazdu. W odzyskujących energię systemach pojazdów hybrydowych zazwyczaj stosuje się duże silniki elektryczne i dopasowane do nich akumulatory.

 

Układ hamulcowy Mazdy jest wyjątkowy ze względu na zastosowanie w nim kondensatora, w którym na pewien czas można zmagazynować dużą ilość energii elektrycznej. W porównaniu do akumulatorów, kondensatory mogą być błyskawicznie naładowane i rozładowane, a przy tym są odporne na pogorszenie właściwości podczas długotrwałego użytkowania. "i-ELOOP" efektywnie przemienia energię kinetyczną samochodu w energię elektryczną podczas hamowania i pozwala użyć ją do zasilania klimatyzacji, systemu audio i innych odbiorników elektrycznych, których w samochodzie nie brakuje.

 

Badania Mazdy nad tym, co dzieje się podczas przyspieszenia i opóźnienia ruchu samochodu doprowadziły do stworzenia wysokowydajnego systemu hamowania, który błyskawicznie odzyskuje dużą ilość energii elektrycznej za każdym razem, gdy pojazd zwalnia. W przeciwieństwie do hybryd, system Mazdy unika także konieczności użycia specjalnego silnika elektrycznego wraz z odpowiednim, dedykowanym akumulatorem.

 

"i-ELOOP" zawiera nowy alternator o zmiennym napięciu 12-25V, niskoopornościowy dwuwarstwowy kondensator elektryczny i przetwornicę napięcia. System "i-ELOOP" zaczyna odzyskiwać energię już w chwili, gdy kierowca cofnie nogę z pedału gazu i samochód zacznie zwalniać. Wtedy alternator wytwarza energię elektryczną o napięciu do 25V (żeby uzyskać maksymalną wydajność tego procesu), która przesyłana jest do dwuwarstwowego kondensatora (Electric Double Layer Capacitor - EDLC) i tam przechowywana. Kondensator, który zaprojektowano specjalnie do zastosowania go w samochodzie, można w pełni naładować w czasie pojedynczych sekund. Zanim prąd elektryczny zostanie przekazany z kondensatora do urządzeń samochodu, przetwornica musi obniżyć napięcie prądu z 25V do 12 V. System doładowuje także akumulator pojazdu, jeśli zajdzie taka potrzeba. "i-ELOOP" działa zawsze ilekroć samochód zwalnia, zmniejszając konieczność zużywania dodatkowego paliwa przez silnik, gdy musi on wyprodukować energię elektryczną. W rezultacie, w warunkach jazdy "stop-and-go", zużycie paliwa maleje o ok. 10 procent.

 

Nazwa "i-ELOOP" powstała od "Inteligent Energy Loop", czyli "Inteligentnej Pętli Energetycznej". Mazda przyjęła tę nazwę, by podkreślić zamiar zoptymalizowania obiegu energii w samochodzie w inteligentny sposób.

 

"i-ELOOP" działa również w połączeniu z unikatowym "i-stop" Mazdy, technologią wydłużającą czas wyłączenia silnika.

 

Mazda pracuje nad zmaksymalizowaniem wydajności i ekonomiczności pojazdów wyposażonych w silniki spalinowe, znalazło to wyraz w przełomowych technologiach z grupy SKYACTIV. Poprzez połączenie i-stop, i-ELOOP i pozostałych urządzeń elektrycznych zwiększających ekonomikę spalania paliwa, Mazda dąży do oferowania pojazdów o doskonałych własnościach ochrony środowiska, a jednocześnie zapewniających odczucia Zoom-Zoom wszystkim użytkownikom.