Odbędzie się Retro Motor Show w Poznaniu, gdzie Citroën Oldtimer Club Polska oraz Citroën Klub Poznań przedstawią jubileuszową kolekcję wyjątkowych modeli historycznych marki.

Na blisko 700 m2 ekspozycji marka Citroën, dzięki zaangażowaniu wspomnianych klubów, przedstawi kolekcję wyjątkowych modeli historycznych, wśród których gwiazdą wydarzenia oraz 1-wszej sekcji tematycznej będzie obchodzący w tym roku 70 - lecie swego powstania - Citroën Typ H.

Model powstał tuż po wojnie w 1947 roku, w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na cywilne, nieduże i zwinne ciężarówki o średnim tonażu. TYP H spotkał się bardzo dobrym przyjęciem na rynku i przez długie lata był chętnie kupowanym "dostawczakiem". Czego najlepszym dowodem jest długość okresu produkcji (19471981) i liczba 473 289 wyprodukowanych egzemplarzy.

 


Druga strefa prezentacji to pojazdy funkcyjne, gdzie będzie można zobaczyć karetkę na bazie modelu DS21, straż pożarną na modelu 2CV oraz pojazd żandarmerii - także na słynnym Citroënie 2CV.

Warto też zajrzeć do garażu, gdzie prezentowane będą samochody w trakcie renowacji - model DS oraz słynny Traction Avant. Tam też zaprezentowane będą narzędzia z lat 50. i 70. oraz przekładnie daszkowe, od których marka Citroën zaczerpnęła swój logotyp!

Pozostałą przestrzeń zainscenizowaną na szosę, która oddzieli „Paryż" od francuskiej prowincji zapełni paleta najsłynniejszych modeli Citroëna, m.in.: CX 2400 GTi z 1979 roku w wyjątkowym lakierze Vert Dyrades występujący tylko w tym roczniku modelowym. Zakupiony od pierwszego właściciela w Niemczech, poddany renowacji, która trwała prawie trzy lata, od niespełna dwóch jeździ już po Polsce. Prezentowana w Poznaniu wersja charakteryzuje się węższym rozstawem kół oraz specyficzną popielniczką w kształcie kuli  i posiada jednostkę napędową o pojemności 2400 cm3 z wtryskiem o mocy 130 KM i przebiegu zaledwie 102 tysięcy km!
 
Na ekspozycji będzie można także zobaczyć Citroëny:  DS19, Ami 6, Traction Avant zaś „francuskie bistro” i „okolice wieży Eiffel’a” zapełnią Citroëny 2CV. Oprócz nich także model 2CV pick-up, ciężarówka AC4 Fourgon oraz francuski traktor z lat 50.