Obniżanie kosztów eksploatacji

Warunki ekonomiczne doprowadziły do tego, że w branży transportu drogowego w Europie nastąpił spadek o 20 do 30 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Obniżanie kosztów eksploatacji


Warunki ekonomiczne doprowadziły do tego, że w branży transportu drogowego w Europie nastąpił spadek o 20 do 30 procent w stosunku do roku poprzedniego. Niektórzy przedsiębiorcy transportowi zostali zmuszeni do wycofania pojazdów z użytku, a potrzeba dalszego obniżania kosztów eksploatacji stała się kwestią o niezwykle wysokim priorytecie. Posiadanie profesjonalnego partnera, takiego jak firma DAF Trucks i jej dealerzy, który potrafią pomóc w uporaniu się z tym wyzwaniem, jest również istotniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Analiza kosztów w transporcie międzynarodowym

Dane przedstawione przez NEA, holenderski instytut badawczo-szkoleniowy transportu drogowego, wykazują że najbardziej kosztownym elementem działalności przedsiębiorcy zajmującego się transportem międzynarodowym jest kierowca (41,8%), a kolejnym paliwo (21,8%). Najważniejszymi pozycjami są „koszty ogólne” (15%) – w tym koszty stałe i koszty zaplecza biurowego – oraz koszty związane z utratą wartości (8,4%), koszty napraw i konserwacji (5,4%), wydatki na ubezpieczenia (2,7%), odsetki (2,4%), opony (2,1%) oraz podatki drogowe (0,4%). Logicznym sposobem na obniżenie kosztów jest rozpoczęcie od dużych pozycji kosztowych, czyli „zebranie nisko wiszących owoców”. Znaczne oszczędności można również znaleźć w innych pozycjach kosztowych, zwłaszcza jeżeli flota składa się z dziesiątek lub setek pojazdów. Sporządziliśmy listę różnych rodzajów kosztów wraz z możliwościami wprowadzenia oszczędności.