W najbliższy weekend FIA World Rallycross Championship zawita do Norwegii. W słynnym Hell odbędzie się szósta runda mistrzostw. Zawody zgromadzą 55 Supercarów, 22 będą rywalizować w World RX, a Martin Kaczmarski w Euro RX, drugiej rundzie mistrzostw Europy, będzie miał 32 rywali.

W najbliższy weekend FIA World Rallycross Championship zawita do Norwegii. W słynnym Hell odbędzie się szósta runda mistrzostw.

Zawody zgromadzą 55 Supercarów, 22 będą rywalizować w World RX, a Martin Kaczmarski w Euro RX, drugiej rundzie mistrzostw Europy, będzie miał 32 rywali. W TouringCar jest czternaście zgłoszeń, a w RX2 dziewiętnaście.

Po pięciu rundach liderem mistrzostw jest Johan Kristoffersson z ekipy PSRX Volkswagen Sweden. Ma cztery punkty przewagi nad obrońcą tytułu Mattiasem Ekstromem. Trzeci jest zwycięzcą ostatnich zawodów - Petter Solberg. Na kolejnych pozycjach są sklasyfikowani Timmy Hansen i Sebastien Loeb. Pod sporą presją będzie Andreas Bakkerud z zespołu Ford Performance, który w zeszłym roku na tym obiekcie wygrał przed swoimi kibicami.

- Dla nas głównym celem w tym roku jest mistrzostwo w klasyfikacji zespołów - komentuje Kristoffersson. - Myślę, że razem z Petterem wykonujemy dobrą robotę, ale możemy też zdobyć mistrzostwo w klasyfikacji kierowców i obym to był ja, choć reszta chłopaków będzie twardo walczyć, aby pozbawić mnie prowadzenia.

- To prawda. Zarówno Johan, jak i ja, nigdy nie błyszczeliśmy w Norwegii i Szwecji, więc te dwa następne wydarzenia są dla nas tak ważne - powiedział Petter Solberg. - Tak, każda runda mistrzostw oferuje taką samą liczbę punktów, ale ściganie się u siebie jest wyjątkowe.

- Nie powiem nikomu co znaleźliśmy - odniósł się do przygotowań przed zawodami. - Jednak słusznie można zauważyć, że zawsze były problemy z moimi samochodami na tych torach. Tak jednak nie powinno być tym razem. Zdradzę tylko, że Johan i ja powinniśmy czuć się pewniej niż zwykle w wolnych zakrętach.

Od czasu rozegranej w Lydden Hill angielskiej rundy bieżącego sezonu Team Peugeot Hansen odbywał testy na torze Lavaré (Francja) – w ramach rozwijania rozwiązań technicznych Peugeota 208 WRX 2017. Wiele ustawień wypróbowano specjalnie z myślą o zbliżającej się rundzie w Hell. Team Peugeot Hansen przeżył już chwile radości na tym norweskim torze. W sezonie 2015 właśnie tam francusko-szwedzki zespół zaliczył swoje pierwsze podwójne zwycięstwo.

- Hell to najprawdziwszy tor rallycrossowy – powiedział Kenneth Hansen, szef zespołu. - Zawsze z niecierpliwością czekamy na tę rundę. Trasa ma dużo zakrętów i bardzo nam odpowiada – tak się układa, że zawsze jesteśmy na niej konkurencyjni. W porównaniu z Lydden Hill jest nieco mniej wymagająca pod względem mocy silników. Jeśli chodzi zaś o regulację podwozi, to mamy parę gotowych rozwiązań, które się tam sprawdzają. Liczymy na to, że będziemy walczyli o zwycięstwo, co zresztą ostatnio miało miejsce nie raz, na przykład na Hockenheim i w Mettet.

- Uważam, że ten tor jest dość interesujący pod względem technicznym. Odcinek joker lap jest stosunkowo śliski, więc gdy wpada się tam w kilka aut, robi się trochę gorąco… Fakt, że umieszczono go tak niedaleko za linią startu, ma duży wpływ na strategię wyścigu – powiedział Sebastien Loeb.

Pierwsze kwalifikacje TouringCar i RX2 odbędą się już w piątek. Tego dnia na stawkę World RX i Euro RX czeka jedynie trening, a ich rywalizacja rozpocznie się od soboty.