W Rajdowych Mistrzostwach Świata 2018 Toyota wystartuje trzema samochodami. Yarisy WRC poprowadzą Jari-Matti Latvala, Esapekka Lappi i Ott Tänak. TOYOTA GAZOO Racing WRT poinformował, że w sezonie 2018 do zespołu dołączy Ott Tänak. Estoński kierowca wystartuje Yarisem WRC razem ze swoim pilotem Martinem Jarveoją we wszystkich rundach przyszłego sezonu, począwszy od Rajdu Monte Carlo. W tym roku Ott Tänak wygrał dwa rajdy i uzyskuje świetne wyniki w klasyfikacji generalnej.

 

TOYOTA GAZOO Racing wystawi w swoim drugim sezonie WRC trzy samochody we wszystkich rundach. Pierwszy poprowadzą Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila, drugi Esapekka Lappi i Janne Ferm. Kaj Lindström, obecnie pilot Juho Hänninena, podejmie się nowej roli dyrektora sportowego zespołu. W nowej roli wystąpi już w Rajdzie Australii 16-19 listopada tego roku.

„Bardzo się cieszymy z nawiązania współpracy z Ottem. Obserwowaliśmy go już od pewnego czasu. Reprezentuje sobą doskonałe połączenie młodego wieku, doświadczenia i właściwego nastawienia, dlatego na pewno będzie świetnie pasował do naszego zespołu. Podobnie jak Yaris WRC, Ott przekroczył w tym sezonie wszelkie oczekiwania.

Chcę także pogratulować Kajowi nowej roli. Jednym z moich ulubionych wspomnień jest nasze wspólne zwycięstwo w Monte Carlo. Kaj jest świetnym fachowcem i będzie naszym ogromnym atutem w rozwoju zespołu. Chcę też podziękować Juho za wszystko co dla nas zrobił i podkreślić jego ogromne zasługi. Zawsze będzie częścią naszej rajdowej rodziny. Jesteśmy tu gdzie teraz w dużej mierze dzięki Juho” – powiedział Tommi Mäkinen, dyrektor zespołu.

Ott Tänak

Data urodzenia: 15 października 1987

Wiek: 30 lat

Narodowość: estońska


Największe sukcesy

2008: tytuł Rajdowego Mistrza Estonii

2009: tytuł Rajdowego Mistrza Estonii

2009: pierwszy rajd WRC

2010: tytuł European Pirelli Star Driver

2011: 2. miejsce w FIA SWRC Championship (3 zwycięstwa)

2017: pierwszy wygrany rajd WRC – Rajd Sardynii; zwycięstwo w Rajdzie Niemiec


Statystyki WRC

Liczba startów: 77

Liczba zwycięstw: 2

Liczba miejsc na podium: 10

Punkty: 379

Liczba wygranych odcinków specjalnych: 73