Pierwszy SUV włoskiej marki z ponad 100-letnią tradycją wzbudzał emocje na długo przed swoją premierą. Odkąd pojawił się na rynku, zdążył zdobyć wiele prestiżowych nagród, jak m.in. pierwsze miejsce w plebiscycie „Autonis 2017” niemieckiego czasopisma „Auto Motor und Sport” w kategorii „Large SUVs” czy miano „najszybszego SUV-a świata” dzięki pobiciu rekordu toru Nürburgring (w odsłonie Quadrifoglio).

 

 

Podobnie w Polsce, krótko po premierze Stelvio został okrzyknięty „najpiękniejszym SUV-em” w swojej klasie, zdobywając zaszczytne 1. miejsce w plebiscycie „Najładniejszy SUV klasy premium” portalu moto.pl. Ten SUV klasy premium zdobył również uznanie branży flotowej zostając flotowym liderem wśród SUV-ów i crossoverów w plebiscycie Fleet Awards Polska.

 

W grudniu 2017 r. Stelvio został doceniony przez floty po raz kolejny. Ten luksusowy SUV od Alfa Romeo zdobył prestiżowy tytuł „Auto Flotowe 2017 roku” w segmencie Premium/SUV w Profesjonalnym Teście Flotowym (PTF) organizowanym przez Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych (SKFS).

 

 

Profesjonalny Test Flotowy organizowany SKFS jest podzielony na trzy etapy i łącznie trwa 10 miesięcy. Pierwsza część – teoretyczna – rozpoczęła się w lutym ubiegłego roku i obejmowała nominacje aut do testu, przeprowadzone na podstawie zestawienia Partnera Merytorycznego, Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Samochody zostały podzielone na osiem poszczególnych segmentów. W każdym z nich nominacje otrzymało po 10 pojazdów, które były najczęściej nabywane przez Klientów instytucjonalnych w Polsce w IV kwartale 2016 r. oraz I kwartale 2017 r.

 

 

Do drugiego, praktycznego etapu Testu łącznie zaklasyfikowały się 72 pojazdy. Podczas sprawdzianów praktycznych przez 3 dni przeszło 170 menadżerów flot wypełniło ponad 1000 arkuszy ocen samochodów! Testy odbyły się z wykorzystaniem telematyki, co pozwoliło na monitorowanie aut w czasie rzeczywistym i precyzyjne raportowanie wszystkich zmiennych. Ponadto, dla jeszcze większej dokładności, trasa 35-kilometrowego przejazdu była graficznie zobrazowana, co pozwoliło na porównanie wyników osiąganych przez poszczególne samochody i ich kierowców.

 

 

Zwycięzcy PTF SKFS zostali wyłonieni na podstawie siedmiu kryteriów oceny, takich jak: wygląd zewnętrzny, funkcjonalność wnętrza, jazda testowa, koszt zakupu, koszt serwisowania, wartość rezydualna dla przebiegu 90 tys. km oraz użytkowania przez 36 miesięcy, zużycia paliwa oraz emisja dwutlenku węgla. Każdemu kryterium została przyporządkowana waga, według której wymnażany był wynik decydujący o finalnej wartości w końcowym rankingu.

 

 

Tytuł „Auta Flotowego 2017” w segmencie Premium/SUV zdobył model Alfa Romeo Stelvio. Pierwszy SUV w gamie włoskiej marki pokonał siedem modeli innych producentów, uzyskując największą liczbę punktów: 8290,04 i wyróżniając się przy tym niezwykle niskim zużyciem paliwa. Stelvio został doceniony za doskonałe połączenie cech samochodu sportowego z wygodą klasycznego SUV-a. Efekt ten osiągnięto dzięki zastosowaniu w jego konstrukcji ultralekkich materiałów, takich jak włókno węglowe i aluminium, optymalnemu rozkładowi masy na obie osie, najbardziej bezpośredniemu układowi kierowniczemu i wyrafinowanemu układowi zawieszenia z ekskluzywną technologią AlfaLink™ oraz integralnemu napędowi 4x4 Alfa Romeo.