Skrzynie Automatyczne Opinie

 

Jazda automatem może być odczuciem subiektywnym, jednak nie można podważyć takich jej podstawowych zalet jak komfort i wygoda. W Polsce istnieje wiele stereotypów, które są w większości nieprawdziwe. Wiele z nich wynika z niewiedzy i stosunkowo małej, choć w ostatnim czasie coraz większej popularności skrzyń automatycznych. Czy to w mieście czy na autostradzie skrzynia automatyczna ma przewagę nad zwykłym „manualem”.

Każdy z nas nieraz stał w korku, przekładając co chwilę lewarek zwykłej skrzyni z biegu na luz i odwrotnie, wysprzęglając przy tym każdorazowo. Natomiast każdy użytkownik automata wie że stanie w korku – choć irytujące – nie musi być aż tak bardzo uciążliwe, gdyż wystarczy popuścić nieco hamulec aby auto podjechało troszkę do przodu. Jazda na autostradzie również może być nieco mniej wyczerpująca jeżeli nie musimy zmienić biegów, a gdy do tego mamy auto wyposażone w tempomat, możemy podróżować naprawdę komfortowo.

Coraz więcej obecnych skrzyń automatycznych ma możliwość zmiany biegów „ręcznie”, za pomocą lewarka lub na kierownicy. Jest to dobre rozwiązanie dla tych kierowców którzy cenią wygodę ale chcą czasami „pomieszać” biegami jak przy skrzyni manualnej. Pamiętajmy też że obecne skrzynie biegów które są sterowane elektronicznie zapewniają dużo większy komfort niż dawne automaty bez elektroniki.

Jeśli chodzi o zużycie paliwa to może być ono większe przy automacie, wynika to głownie z tego, że sprzęgło hydrokinetyczne stosowanie przy skrzyniach automatycznych ma mniejszą sprawność niż sprzęgło cierne stosowane przy skrzyniach manualnych. Różnice te mogą wynosić około 1l/100km.