Dwa wodorowe koncepty

Autobus miejski Sora - Toyota opracowała koncepcyjny pojazd Sora w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać właściwości zestawu ogniw paliwowych oraz zwiększyć komfort pasażerów korzystających z linii autobusowych. SORA to skrót od słów Sky, Ocean, River, Air (niebo, ocean, rzeka, powietrze), co odzwierciedla cykl obiegu wody w przyrodzie.

Więcej…

Autobus miejski Sora - Toyota opracowała koncepcyjny pojazd Sora w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać właściwości zestawu ogniw paliwowych oraz zwiększyć komfort pasażerów korzystających z linii autobusowych. SORA to skrót od słów Sky, Ocean, River, Air (niebo, ocean, rzeka, powietrze), co odzwierciedla cykl obiegu wody w przyrodzie.

 

Toyota planuje rozpocząć sprzedaż seryjnego modelu opartego na pojeździe koncepcyjnym w roku 2018. Ponad 100 egzemplarzy Sora trafi do sieci autobusów miejskich, głównie w obszarze metropolii tokijskiej, przed Igrzyskami Olimpijskimi i Paraolimpijskimi Tokio 2020.

Pojazd użytkowy dający korzyści całej społeczności

Sora to autobus, który służy ludziom i jest przyjazny dla środowiska, zaś jego przydatność nie ogranicza się tylko do funkcji transportowych. Do zasilania autobusu zaadaptowano system ogniw paliwowych opracowany dla wodorowego samochodu Mirai (TFCS, Toyota Fuel Cell System), który odznacza się doskonałą charakterystyką ekologiczną. Napęd nie emituje dwutlenku węgla ani jakichkolwiek niepożądanych substancji, w szczególności tlenków azotu czy cząstek stałych. Autobus Sora wyposażony jest w wydajny system zasilania, który może pełnić rolę awaryjnego źródła prądu, dostarczającego zewnętrznym odbiornikom do 235 kWh energii elektrycznej przy mocy maksymalnej 9 kW.

Innowacyjne wyposażenie

Projektanci Toyoty wyposażyli autobus Sora w wiele nowatorskich rozwiązań, które do tej pory nie były jeszcze stosowane w Japonii. Należą do nich automatycznie składane siedzenia w miejscu przeznaczonym dla wózków dziecięcych czy inwalidzkich, które tworzą dodatkowe miejsca siedzące, gdy przestrzeń ta nie jest wykorzystywana przez wózki.

System automatycznego zatrzymywania się na przystankach śledzi linię prowadzącą na powierzchni jezdni i wykorzystując automatyczne sterowanie oraz hamowanie zatrzymuje autobus o 3 do 6 cm od krawędzi przystanku i nie więcej niż 10 cm przed lub za wyznaczoną linią czoła pojazdu. Ułatwia to wsiadanie i wysiadanie, co ma szczególne znaczenie dla pasażerów z wózkami dziecięcymi i korzystających z wózków inwalidzkich.

Technologie bezpieczeństwa

Nowością na japońskim rynku są także technologie bezpieczeństwa zastosowane w autobusie Sora. System monitorowania otoczenia opiera działanie na ośmiu wysokorozdzielczych kamerach umieszczonych wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Układ wykrywa pieszych lub rowerzystów wokół autobusu i ostrzega kierowcę o ich obecności za pomocą sygnałów dźwiękowych i wizualnych.

Funkcja kontroli przyspieszenia zapobiega gwałtownemu przyspieszaniu z myślą o bezpieczeństwie stojących pasażerów. Do ich komfortu przyczynia się także naturalny dla napędu elektrycznego brak konieczności zmiany biegów, który eliminuje szarpnięcia.

Większa wygoda dzięki ITS Connect

System ITS Connect, wykorzystujący łączność między pojazdami oraz między pojazdami a infrastrukturą drogową do poprawy bezpieczeństwa jazdy, wraz z systemami wspierającymi konwoje autobusów oraz zapewniającymi pierwszeństwo na światłach (system PTPS, Public Transportation Priority Systems), zwiększają możliwości, szybkość, punktualność i wygodę transportu autobusowego.

Projekt nadwozia

Bryła pojazdu istotnie odbiega od tradycyjnego prostopadłościanu, typowego dla konwencjonalnych autobusów. Przednie i tylne światła wykorzystują diody LED. Dzięki takim rozwiązaniom autobus zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi już na pierwszy rzut oka wyróżnia się spośród innych.

Specyfikacja
Pojazd Nazwa Sora
Długość / szerokość / wysokość 10 525 / 2 490 / 3 340 mm
Liczba miejsc (siedzące, stojące, kierowca) 79 (22+56+1)
Zespół ogniw paliwowych Nazwa (rodzaj) Toyota FC Stack (stały elektrolit polimerowy)
Moc maksymalna 2 × 114 kW (2 × 155 KM)
Silnik Rodzaj synchroniczny prądu przemiennego
Moc maksymalna 2 × 113 kW (2 × 154 KM)
Maksymalny moment obrotowy 2 × 335 Nm
Wysokociśnieniowe zbiorniki wodoru Liczba zbiorników 10
Nominalne ciśnienie robocze 70 MPa
Łączna pojemność 600 litrów
Akumulator trakcyjny Rodzaj Niklowo-metalowo-wodorkowy
Układ zasilania zewnętrznego Moc maksymalna / pojemność użytkowa 9 kW / 235 kWh
6-osobowy Fine-Comfort Ride

Samochód koncepcyjny Fine-Comfort Ride z napędem na ogniwa paliwowe to nowy przestronny samochód osobowy klasy premium o elastycznym silniku elektrycznym dużej mocy, zasilanym prądem z wodorowych ogniw paliwowych. Fine-Comfort Ride, jak każdy samochód zasilany ogniwami paliwowymi, nie emituje żadnych spalin ani CO2, a jedynie czystą wodę. Zasięg na poziomie 1000 km (wg japońskiego standardu JC08) jest dostępny po trwającym 3 minuty tankowaniu.

Projekt nadwozia

Nadwozie o ostrych krawędziach stylizowanych na szlifowany diament ma mocny, masywny przód i stopniowo zwęża się do tyłu. W ten sposób uzyskano komfortową przestrzeń w drugim rzędzie siedzeń i dobre właściwości aerodynamiczne. Zastosowanie jednostek elektrycznych zamiast silnika spalinowego dało projektantom dużą swobodę. Koła zostały umieszczone na samych krańcach nadwozia, niemal eliminując zwisy. Osłona nadwozia zwiększa stabilność samochodu i dodatkowo go wycisza.

Wnętrze

Wnętrze jest tak zaprojektowane, aby ekran dotykowy i interfejs wirtualnego agenta były łatwo dostępne dla kierowcy i pasażera. Elektrycznie sterowane fotele można przesuwać i ustawiać w różny sposób, zmieniając układ wnętrza samochodu.

 

 

 

Specyfikacja Fine-Comfort Ride
Długość Szerokość Wysokość Rozstaw osi Liczba miejsc
4 830 mm 1 950 mm 1 650 mm 3 450 mm 6

 

Toyota zaprezentuje koncepcyjne modele Sora i Fine-Comfort Ride w Tokyo Big Sight podczas 45. targów Tokyo Motor Show 2017. Hasłem przewodnim tegorocznej wystawy, która potrwa 12 dni od 25 października do 5 listopada, jest „Beyond the Motor”. Dni prasowe odbędą się 25 i 26 października.

 

FILMY

 <strong>galerie samochody ciężarowe</strong> tuning zdjęcia

 

GRY

super cars down

total wreckage

monster stunts smallicon

Bike Rivals

turbo racing

Moto x Nitro X mas

diablo valley rally
gas and sand 2
on the run getaway

GPS

GPS- Global Positioning System- jest to system nawigacji satelitarnej składający się z trzech modułów - szeregu satelit na orbicie okołoziemskiej, naziemnej struktury kontrolno-pomiarowej i odbiorników GPS.

System ten stworzony jest i utrzymywany przez ministerstwo obrony USA.

Zasada działania GPS opiera się na pomiarach odległości odbiornika od satelity i na tej podstawie odbiornik GPS określa długość i szerokość geograficzną oraz wysokość npm.

Gokart

 Gokart - jest to czterokołowy pojazd mechaniczny stosowany w sporcie - w kartingu.

Wyścigi kartingowe odbywają się na zamkniętych torach wyścigowych i to z nich wywodzi się większość przyszłych kierowców Formuły 1.

GDI

GDI - jest to oznaczenie silnika benzynowego z bezpośrednim wtryskiem paliwa stosowane przez markę Mitsubishi.

Mitsubishi jako pierwsze wprowadziło ten system do produkcji seryjnej w 1995 roku.

Run-flat

 Run-flat - jest to rodzaj opony która umożliwia dalszą podróż z ograniczoną prędkością w przypadku utraty powietrza.

RSC

RSC - jest to elektroniczny system bezpieczeństwa mający na celu zabezpieczenie pojazdu przed przewróceniem się (dachowaniem).