Dwa wodorowe koncepty

Autobus miejski Sora - Toyota opracowała koncepcyjny pojazd Sora w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać właściwości zestawu ogniw paliwowych oraz zwiększyć komfort pasażerów korzystających z linii autobusowych. SORA to skrót od słów Sky, Ocean, River, Air (niebo, ocean, rzeka, powietrze), co odzwierciedla cykl obiegu wody w przyrodzie.

Więcej…

Jeszcze nie tak dawno każda podróż wymagała zabrania ze sobą długiej listy niezbędnych rzeczy: od map przez muzykę po przejściówki i pieniądze. W dzisiejszym, bardziej technologicznym świecie nosimy przy sobie mniej rzeczy, a mimo to mamy dostęp do większej ilości informacji.

Nowe, zaawansowane i bardziej intuicyjne systemy multimedialne Toyota Touch 2 oraz Toyota Touch 2 with Go (nawigacja) pomogą Ci cieszyć się każdą podróżą. Co więcej, system Toyota Touch 2 with Go (nawigacja) oferowany jest z bezpłatną 3-letnią aktualizacją map. Zaawansowany system audio pozwoli Ci cieszyć się bogatym brzmieniem Twojej ulubionej muzyki oraz wyświetlać informacje o artyście poprzez łączność Bluetooth lub USB. Dodatkowo możesz zarządzać kolekcjami utworów, korzystając z dotykowego ekranu, oraz wybierać źródło dźwięku pomiędzy radiem DAB, CD czy MP3. Nowy system multimedialny Toyota Touch 2 daje Ci dostęp do szeregu informacji dotyczących Twojego auta. Od statystyk podróży i ustawień systemu klimatyzacji do opcji zamykania drzwi i oświetlenia, wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w jednym miejscu. Przejrzysty ekran systemu dodatkowo ułatwia życie, wyświetlając obraz z kamery cofania.oyota Touch 2 with Go to wszystkie rozwiązania, których potrzebujesz, by podróżować po Europie: rozszerzona nawigacja z mapami 2D i 3D, połączone usługi oraz szereg aplikacji, do których uzyskujesz łatwy dostęp poprzez przejrzyste menu. Podróżując, wykorzystuj informacje o ruchu drogowym dostarczane przez TomTom, dzięki czemu ominiesz korki i wyznaczysz alternatywne trasy przejazdu, unikając opóźnień. Dodatkowy komfort zapewnią ostrzeżenia o fotoradarach*.

Nowa funkcja automatycznej nawigacji pozwala Ci zaprogramować do czterech punktów docelowych na każdy dzień tygodnia, tak by później automatycznie uruchomić przebieg właściwej trasy wraz z informacjami o ruchu.

* Pod warunkiem, że jest to dopuszczone przez prawo.

Google Street View w systemie Toyota Touch 2 with Go daje Ci dostęp do wszystkich swoich funkcji włącznie z widokiem Twojej obecnej pozycji lub miejsca docelowego, a także pozwala jednocześnie przeglądać pogodę oraz informacje o wolnych miejscach parkingowych w okolicy. Także po dojechaniu na miejsce system wskaże Ci, gdzie się zatrzymać.

System komend głosowych pozwala uruchamiać i zarządzać aplikacjami, sprawiając, że nawigowanie i interakcja z systemem Apple Siri Eyes Free są jeszcze prostsze. Wystarczy wcisnąć przycisk na kierownicy i wypowiedzieć polecenie.* System Siri przeczyta Twoje wiadomości SMS na głos, sprawiając, że będziesz mógł poświęcić całą swoją uwagę prowadzeniu auta. Dodatkowo możesz połączyć się z serwisami Toyoty online, korzystając z publicznych i prywatnych hotspotów lub tworząc własny przy pomocy prywatnego telefonu komórkowego.

* System komend głosowych dostępny w zależności od modelu oraz wersji wyposażenia. O szczegóły zapytaj sprzedawcy.

 

 

 

FILMY

 <strong>galerie samochody ciężarowe</strong> tuning zdjęcia

 

GRY

super cars down

total wreckage

monster stunts smallicon

Bike Rivals

turbo racing

Moto x Nitro X mas

diablo valley rally
gas and sand 2
on the run getaway

ASR

 ASR- Acceleration Sip Regulation- jest to system kontroli trakcji mający za zadanie nie dopuścić do uślizgu koła samochodu podczas jego przyspieszania, a więc mówiąc potocznie - nie dopuścić do buksowania kół.

Buksowanie kół występuje wówczas gdy opona traci przyczepność na nawierzchni, z różnych powodów - śnieg, lód, woda.

Sytuację pogarsza fakt że w wyniku efektu ubocznego działania mechanizmu różnicowego, moment napędowy jest przenoszony wówczas przez niego w większości na właśnie to koło, które ma mniejszą przyczepność, zamiast na drugie, które np. znajduje się na kawałku suchego, przyczepnego asfaltu.

Wówczas do akcji wkracza system ASR. Jego zasada działanie opiera się najczęściej na przymknięciu przepustnicy, przyhamowaniu koła które buksuje lub na jednoczesnym połączeniu tych dwóch metod. 

Aquaplaning

Aquaplaning - jest to utrata przyczepności, utrata kontaktu opony z podłożem w wyniku powstania między nimi warstwy wody.

Każda opona posiada określoną możliwość(zdolność) odprowadzenia wody. Decydują o tym takie czynniki jak wysokość bieżnika, czyli stopień jej zużycia, jego kształt a więc właściwości konstrukcyjne, jak też szerokość opony.

Oczywiście wpływ na ten proces ma także ilość wody zalegającej na nawierzchni.

Przekroczenie granicy możliwości odprowadzenia wody przez oponę prowadzi właśnie do powstania między nią a podłożem warstwy wody, która uniemożliwia lub znacznie ogranicza hamowanie, przyspieszanie czy też kierowalność samochodu

AIRBAG

Airbag - czyli poduszka powietrzna - jest to element samochodowego systemu bezpieczeństwa mającego na celu ochronę - w szczególności głowy -  ale też innych części ciała.

Obecnie stosuje się przednie poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, boczne poduszki z przodu i z tyłu, kurtyny powietrzne wystrzeliwane z krawędzi dachu oraz poduszki "kolanowe" chroniące kolana.

Poduszka powietrzna składa się z worka napełnianego gazem podczas zderzenia, oraz generatora gazu zawierającego zapalnik. Jest ona uruchamiana poprzez sterownik w chwili wypadku na podstawie sygnałów wysyłanych z czujników rozmieszczonych w różnych częściach samochodu. Są to najczęściej czujniki bezwładnościowe oraz odkształceniowe.

Czujnik bezwładnościowy występuje często razem ze sterownikiem jako jedna całość, dlatego też sterowniki Airbag są montowane bezpośrednio do metalowego tunelu środkowego samochodu.

AHC

AHC- (Active Height Control) jest to system który obecnie najbardziej wykorzystywany jest w luksusowych pojazdach terenowych (np. RANGE ROVER).

Umożliwia on sterowanie przez kierowcę wysokością zawieszenia, a więc w terenie możemy podwyższyć auto zwiększając prześwit, poprawiając poprzez to jego walory terenowe, natomiast na autostradzie maksymalnie obniżyć zapewniając komfort i bezpieczeństwo jazdy w takich warunkach.

Oczywiście system ten steruje wysokością zawieszenia również automatycznie, w zależności od prędkości samochodu.

ABS

ABS- (Anti-Lock Braking System) jest to układ stosowany w samochodach i motocyklach, jego zadaniem jest zapobieganie blokowaniu kół podczas hamowania.

Zablokowanie kół podczas hamowania grozi utratą sterowności, wypadnięciem z toru jazdy. Ponadto zablokowane koła na nawierzchniach asfaltowych mają gorszy współczynnik przyczepności, przez co wydłuża się droga hamowania.

Najbardziej efektowne jest hamowanie na granicy przyczepności, a więc na granicy blokowania kół, ale bez ich zablokowania. To właśnie zapewnia ABS.

Układ ten cały czas mierzy prędkości obrotowe każdego koła a więc jeśli któreś koło (lub wszystkie) nagle tracą przyczepność to system od razu to widzi, wówczas otwiera on zawór na odpowiednim przewodzie hamulcowym, zmniejszając w nim ciśnienie płynu hamulcowego (wywołanego przez kierowcę naciskającego na hamulec), a co za tym idzie, powoduje że zablokowane koło odzyskuje przyczepność.

Oczywiście w praktyce dzieje się to bardzo szybko oraz cykl ten powtarza się aż do momentu kiedy przestaje następować blokowanie koła